Ma van 2026.05.11

Input:

Miért nehéz jó munkaerőt találni

2026.05.06, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

A munkaerőhiány kérdése ma már nem egyszerűen toborzási probléma, hanem összetett vezetői kihívás. A legtöbb szervezet még mindig a jelöltek számában keresi a választ, miközben a háttérben olyan tényezők hatnak, amelyek alapjaiban változtatták meg a munkavállalók döntési logikáját. A kérdés így már nem az, hogy van-e elegendő jelentkező, hanem az, hogy a szervezet képes-e olyan feltételeket teremteni, amelyek mellett a megfelelő emberek egyáltalán szóba állnak vele, majd hosszabb távon is maradnak.

A probléma nem a toborzásnál kezdődik

Sok vezető ott érzékeli a problémát, amikor egy pozíció hosszabb ideig betöltetlen marad. Ilyenkor a reflexszerű válasz a toborzás erősítése: több hirdetés, több csatorna, gyorsabb kiválasztás. Ez azonban gyakran csak tünetkezelés. A munkaerő megszerzésének nehézsége sok esetben nem a toborzási folyamat minőségéből fakad, hanem abból, hogy a szervezet ajánlata nem elég versenyképes a munkavállalók szemében.

A jelöltek ma már nem pusztán munkát keresnek. Döntéseiket egyszerre befolyásolja a szakmai fejlődés lehetősége, a vezetői