Kérdés:
Tisztelt Szakértő!
Társaságunknál vízmérő óra csökkentésre került sor, ami az épületen kívül és belül is munkával járt.
Másik kérdésünk szintén a beruházással kapcsolatos. Kaptunk 2025 decemberi teljesítéssel egy ÁFA-s előleg számlát, amit akkor ki is fizettünk. A végszámla nulla forint értékkel már 2026-os teljesítéssel érkezett.
Ebben az esetben hogyan történik és milyen dátumokkal az előleg elszámolása, és a beruházás aktiválása?
Köszönöm
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 59. § (1) bekezdése alapján termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha a teljesítést megelőzően pénz vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszköz formájában ellenértékbe beszámítható vagyoni előnyt juttatnak (előleg), a fizetendő adót az előleg jóváírásakor, kézhezvételekor kell megállapítani. Abban az esetben, ha az előleg fizetése belföldi, egyenes adózás alá eső ügylethez történik, akkor az Áfa tv. 59. § (2) bekezdése értelmében a jóváírt, kézhez vett előleget úgy kell tekinteni, mint amely a fizetendő adó arányos összegét is tartalmazza.
Az…