Kérdés:
Tisztelt Szakértő!
Üdvözlöm, közüzemi jóváíró elszámoló számlával kapcsolatban lenne kérdésem. Az a szépsége, hogy a részszámlák, ugyanúgy, mint a végszámla, EUR-ban vannak számlázva. Normál részszámla esetén a számla kelte szerinti MNB árfolyammal "forintosítjuk" az áfát. Ugyanígy teszünk terhelő elszámoló számla esetén is. De jóváíró számla esetén bonyolódik a dolog. Az az elméleti megoldás, hogy a jóváírás összegének megfelelően visszalépegetünk és annyi részszámlát vonunk be az elszámolásba, ami fedezi a jóv összegét, sajnos a számlázó rendszereknél nem igazán kivitelezhető. Elviekben a "felhasznált" részszámla árfolyamát használtuk volna, ha több lett volna, akkor többet, és a végén egy összegben fel lett volna tüntetve a HUF áfa. Ami így a részszámlákban elszámolt HUF áfa értékekkel egyezett volna meg. De mivel több árfolyamból állt volna, így a legvégén a jóv szla EUR áfa és a HUF áfa kapcsolatából egy "fiktív" árfolyam keletkezett volna. Na de ezt nem tudja meglépni a számlázó, nem tudja követni e "lépegetést". De akkor milyen módszert lehetne használni? Mi a bevett…