Az ellenőrzési tapasztalatok alapján a magánszemélyek a személyijövedelemadó-bevallásukban az egészségkárosodással vagy fogyatékossággal élő gyermekük, nagykorú hozzátartozójuk után igénybe vehető családi kedvezményre vonatkozó szabályokat elég gyakran helytelenül alkalmazzák, ezért a következőkben igyekszünk segítséget nyújtani a családi kedvezmény érvényesítéséhez.
A családi kedvezményre való jogosultság általános szabályai[1]
A családi kedvezmény az összevont adóalapba tartozó jövedelmekből (például munkabér, megbízási díj, egyéni vállalkozó esetében a vállalkozói kivét vagy az átalányban megállapított jövedelem, egyéb jövedelem) érvényesíthető.
A családi kedvezmény jogosultsági hónaponként egy eltartottnál 66 670 forint, kettő eltartottnál 133 330 forint, három és minden további eltartott esetén 220 000 forint.
Gyakran előfordul, hogy a magánszemélyek nem tudják pontosan, hogy ők maguk vagy a velük közös háztartásban élő nagykorú hozzátartozójuk milyen családtámogatási vagy nyugdíjszerű ellátásban részesül, így a bevallás kitöltésekor nem tudják eldönteni, hogy jogosultak-e a családi kedvezményre.
A családi kedvezményt érvényesítheti
- az a magánszemély, aki családi pótlékra[2] jogosult, továbbá a vele közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa,
- a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa, továbbá
- a családi pótlékra saját jogán jogosult személy, vagy – döntésük szerint – a vele közös háztartásban élő hozzátartozói (ideértve a gyermek szüleinek hozzátartozóit is) közül az egyik,
- a rokkantsági járadékban részesülő személy, vagy – döntésük szerint – a vele közös háztartásban élő hozzátartozói (ideértve az ellátásban részesülő személy szüleinek hozzátartozóit is) közül az egyik.
A családi kedvezményt az arra jogosult a kedvezményezett eltartottak után a jogosultsági hónapokban veheti igénybe. A családi…